Kvalitnému alkoholu úspešne konkurujú lacnejšie liehoviny, ktoré sa snažia nalákať na kúpu napríklad atraktívnym tvarom alebo dizajnom fľaše. Avšak ovocie, z ktorého majú byť vyrobené, vo väčšine prípadov ani nevideli.
Tieto nápoje nesmú niesť koncovku -ica. Vyrábajú sa často z liehu z repnej melasy, kukurice alebo obilia a pridáva sa do nich cukor, rôzne farbivá a syntetické arómy.
Rozdiel medzi kvalitným a menej kvalitným alkoholom spoznáte najmä podľa chuti. Množstvo pridaného cukru navyše alkohol maskuje – ten sa pije potom ľahšie, čoho výsledkom je rýchla a lacná „opica“.
Záleží na tom, čo pijeme. Lacný, a teda menej kvalitný alkohol napácha vždy viac škody než s mierou užívaný kvalitný alkohol, ktorý svoju chuť, vôňu a farbu získal prirodzene v procese výroby a nebol umelo vylepšený pridaním arómy alebo farbív. Práve tieto prídavky spôsobujú na druhý deň hlavybôľ a ďalšie nepríjemnosti. Jednoducho povedané, tak ako cítime následky nekvalitných botasiek po behaní, budeme cítiť aj následky nekvalitného alkoholu po jeho užití. A vtedy veľmi nepomôžu ani tipy a triky, ako sa po dobrej „žúrke“ zase rýchlo dostať do formy.