Poznáte to... Hádam každý z nás si vzal do baru za priateľmi bicykel, keď sa šiel odreagovať po namáhavom týždni v práci. Lenže aj riadenie bicykla pod vplyvom alkoholu má svoje pravidlá. Aké to sú?
Ešte minulý rok platila vyhláška zákona o nulovej tolerancii alkoholu počas jazdy na bicykli, rovnako ako v prípade riadenia motorového vozidla. Lenže časy sa menia a my sa dnes môžeme tešiť z posunutia tolerančnej hranice, ako je to aj v zahraničných štátoch. V januári 2017 náš parlament schválil limit 0,5 promile počas jazdy na bicykli. Táto „rozkoš” má však svoje pravidlá.
Cyklisti, ktorí si doprajú drink s obsahom alkoholu, môžu jazdiť len v obciach, či na cestách vyhradených pre bicykel. Dôvodom zvýšenia limitu z pôvodnej nulovej tolerancie má byť odporúčanie samotnej Európskej komisie. Tá navrhla členským štátom v rámci Stratégie Európskej únie na podporu členských štátov pri znižovaní škôd súvisiacich s požívaním alkoholu zvýšenie hranice práve na 0,5 promile. Zavážila aj skutočnosť, že takáto hodnota alkoholu v tele účastníka cestnej premávky nemá podľa vedeckých poznatkov vplyv na schopnosť riadenia.
A koľko znamená 0,5 promile v praxi? Závisí to od viacerých faktorov, napríklad od hmotnosti, veku, frekvencie pitia alkoholu, či ste unavený, oddýchnutý alebo najedený. V zásade by ale 0,5 litra 12 stupňového piva problém spôsobiť nemalo.