Novinky

Koskenkorva village experience bola skutočným zážitkom

4.9.2024 - KOSKENKORVA

Autentický zážitok z výroby vodky, ochutnávka produktov a fínska pohostinnosť uprostred nádhernej severskej prírody. To všetko sme zažili počas návštevy Koskenkorva village experience.

Fínsku vodku KOSKENKORVA, z rovnomennej dedinky na severe krajiny, vám predstavovať nemusíme. Vďaka jej výrobcovi a globálnemu priekopníkovi v oblasti udržateľnosti, spoločnosti ANORA, sme mali možnosť už po druhýkrát zažiť autentickú cestu za najsevernejšími jačmennými poliami.


Návšteva destilérie a stretnutie s miestnymi farmármi
 
Náš jedinečný výlet do dedinky Koskenkorva začal ráno 22.augusta. Dedinka Koskenkorva sa nachádza približne 355 kilometrov od hlavného mesta. Názov dediny znamená miesto pri riečnej bystrine. História tejto dediny siaha až do 17. storočia. Plná prevádzka destilérie sa začala v roku 1941.
 
Okrem prehliadky destilérie, kde nás odviezli povozy ťahané traktormi, sme stretli miestnych farmárov, ktorých životným štýlom je pestovanie jačmeňa a práca pre destilériu, v ktorej vzniká táto jedinečná jemná vodka. Počas prehliadky sme videli celý proces výroby vodky, ktorý začína zberom jačmeňa. Následne prebieha vysušenie, oddelenie škrobu a mletie. Potom nasleduje fermentácia a destilácia. Po dokončení celého procesu je vodka fľaškovaná. Videli sme aj nádhernú severskú prírodu, kde sme mali možnosť ochutnať cocktaily pripravované s plodmi, ktoré sme si nazbierali priamo v lese a zažili sme aj pravú „TRAHTEERI“ fínsku saunu.
 
Napriek radám, že leto vo Fínsku je veľmi premenlivé a večery dosť chladné, sme oblečenie do dažďa nevyužili, zato sme si vychutnali pohostinnosť našich hostiteľov.


Ochutnávka produktov a záväzok k udržateľnosti

Na mieste sme ochutnali širokú škálu produktov, ktoré Koskenkorva ponúka-  originálnu,  ochutené verzie, ale aj likérové vodky vrátane ekologickej verzie – Climate action.
 
Počas expedície predstavila Anora odhodlanosť vyrábať  najudržateľnejšiu vodku na svete. Každý krok od farmy až po fľašu vedie cez starostlivosť o životné prostredie. Cieľom destilérie je dosiahnuť plnú uhlíkovú neutralitu do roku 2025.
 
Jačmeň, ktorý sa nevyužije na výrobu vodky sa využíva ako krmivo pre zvieratá a jačmenný škrob. Zvyšok sa využije ako palivo na prevádzku bioenergetickej elektrárne.